top of page
Genel 2.JPG

DEMİRYOLU HATTI DESTEK PROJESİ

TOPLUMSAL DUYARLILIK PROJELERİ

HAKKIMIZDA

İsmimiz aslında en büyük ekinliğimiz olan, yataklı vagonda üç gün konaklama sağladığımız demiryolu üzerindeki köy etkinliğini anlatıyor. Projemizin ikinci aşamasında ise ziyaret ettiğimiz köy okullarındaki çocukları otobüs ile günübirlik olarak Ankara’ya getiriyoruz.


Eve döndüklerinde akıllarında kalan minicik bir şey bile projemizin ve gönüllülerimizin en büyük motivasyonu. Bizim yaptığımız şey trenle sadece köylere girmek değil; oradaki minik kalplere ulaşmak, içlerindeki kıvılcımları bir trene atılan kömür gibi harlamak ve yollarını açmak aslında.

Hakkımızda
DSC_1071
C
B
IMG_2346
A
1

ANKARA ETKİNLİĞİ

Ankara etkinliğimizde üniversitemizi tanıtıcı bir gezi ile beraber, başta Anıtkabir olmak üzere çeşitli müzeleri ve eğitici ve öğretici mekanları geziyoruz. Çocuklarımızla beraber gezerken onlara o yerlerle ilgili bilgiler vererek ilgilerini uyandırıyoruz. Hem Ankara hem de bir üniversiteli olma konusunda onları bilgilendiriyoruz. Bu etkinliğimizle çocukları eğitimlerinde ilerlemeleri konusunda teşvik etmeyi amaçlıyoruz. Böylelikle ilk aşamada çocuklara anlattığımız üniversite hayatı, ikinci aşamada somut bir hal alıyor ve hayallerini şekillendirmekteki katkımızı arttırmayı umuyoruz.

KÖY ETKİNLİĞİ

Köy etkinliğimizde demiryolu hattı üzerinde seçilen köy okuluna kırk kişilik gönüllü grubu ile gidiyoruz ve Türkiye Cumhuriyeti Devlet Demiryolları (TCDD)’ndan ayarlanan yataklı vagonda üç gün konaklıyoruz.


Köyde ilk iki günümüzde okulda 24 eğitici etkinlik düzenliyor; çocukları eğlendirirken onlara yeni bakış açıları kazandırarak öğrenmeyi, araştırmayı ve onları kendilerini bekleyen eğitim hayatları konusunda bilgilendirmeyi amaçlıyoruz. Öncesinde gönüllülerimiz ile çalıştaylar yapıp, bu etkinliklere hakim bir ekip ile köylerde bizleri bekleyen çocuklarımıza ulaşıyor, hayal dünyalarına, bilgi birikimlerine bir ışık da bizler ekliyoruz. Hedeflerine, hayallerine bir taş da biz koymak için var gücümüzle çalışıyoruz bu iki gün boyunca. Köydeki üçüncü günümüzde tüm yöre halkının davetli olduğu ve yüz boyama, pamuk şeker, tavla yarışması, mezuniyet kınası gibi pek çok aktivitenin düzenlendiği bir şenlik gerçekleştiriyoruz; bir yandan küçüklerimizle güzel anılar biriktirirken bir yandan da yöre halkının güvenini kazanmayı ve onları çocuklarının geleceği konusunda bilinçlendirmeyi amaçlıyoruz. Son gün şenliğinde çocuklarla çocuk oluyor ve onların eğlencesiyle kendi eğlencemizi harmanlıyoruz.

DSC_1071.JPG
3

DHDP olarak 3 gün boyunca köyde etkinliklerimizi yapıyoruz.

3

40

DHDP olarak köye 40 gönüllümüz ile gidiyoruz.

40

24

DHDP olarak köyde 24 farklı etkinlik yapıyoruz.

24

FOTOĞRAF GALERİSİ

İLETİŞİM BİLGİLERİ

  • Flickr
  • Instagram
  • LinkedIn
  • Twitter
  • Facebook
bottom of page