top of page
DSC_0464.JPG

DUYMAZDAN GELME

Toplumsal Duyarlılık Projeleri

HAKKIMIZDA

Biz, 2016 yılında TDP’nin çatısı altında kurulan Duymazdan Gelme (DuyGel) projesiyiz. DuyGel ailesi olarak en temel amacımız işitme engelli bireylerin çocukluklarından beri gündelik hayatlarında karşılaştıkları iletişim problemlerinden doğan çekingenliği ve anlaşılamayacaklarına dair önyargıyı kırmaya çalışmaktır. Yaşadıkları problemlere karşı yanlarında olduğumuzu hissettirmek istiyor onlara iyi birer örnek olmayı hedefliyoruz. Bu doğrultuda her hafta cumartesi günleri işitme engelli çocuklarımızın okulunu ziyaret ederek onlarla eğlenceli ve öğretici etkinlikler yapıyoruz. Çocuklarımızla daha rahat iletişim kurabilmemiz için hafta içi bir gün eğitmenimiz ile beraber işaret dili öğreniyoruz. Ayrıca işitme engelli bireylerin yaşadıkları iletişim problemlerine olan farkındalığı arttırmak, hedef kitlemizi Türkiye geneline genişletebilmek için gönüllülerimizle beraber videolar çekip YouTube üzerinden paylaşıyoruz.

Hakkımızda
Hedef kitle fotosu.JPG

HEDEF KİTLEMİZ

İşitme engelli bireyler için çalışan projemizin hedef kitlesini işitme engelli çocuklar oluşturmaktadır. Ülkemizde işaret dili hakkındaki çalışmalar çok yeni olduğu için eğitim alma konusunda güçlük çeken öğrencilere ulaşmak ve eğitimlerine bir katkıda bulunabilmek en büyük önceliğimiz. Bu amaç doğrultusunda Ankara’da bulunan işitme engelliler okullarından birini ziyaret ediyor ve oradaki 7-14 yaş arası öğrencilerin yanlarında üniversiteli ablalarının/abilerinin olduğunu hissettirmeye çalışıyoruz. Buna ek olarak çektiğimiz işaret dilinde masal videoları ile Türkiye genelindeki bütün işitme engelli çocuklara ulaşmaya çalışıyoruz.

ETKİNLİKLERİMİZ

Okul_içi_yapılan_etkinlikler.JPG
OKUL İÇİ
ETKİNLİKLERİ

Amacımız çocuklarımızı mutlu etmek olduğu kadar eğitimlerine de katkı sağlamak olduğu için kolaj çalışmaları, ebru boyama ve deneyler gibi hem eğlenceli hem de öğretici etkinlikler seçmeye çalışıyoruz.

Okul dışı yapılan etkinlikler.jpg
OKUL DIŞI ETKİNLİKLERİ

Okul dışında yaptığımız etkinliklerde müze, akvaryum gibi çocuklarımızın ufuklarını genişletecek, yeni şeyler öğrenebilecekleri yerler seçmeye özen gösteriyoruz.

Masal_çevirileri.jpg
MASAL
ÇEVİRİLERİ

Farklı şehirlerde olan ya da ulaşamadığımız işitme engelli çocuklarımız için YouTube’a işaret diline çevrilen masal videoları yüklüyoruz.

İşaret dili eğitimi videoları.jpg
İŞARET DİLİ
EĞİTİM VİDEOLARI

İsteyen herkesin işaret dilini öğrenebilmesi ve işaret diline olan farkındalığı arttırabilmek için sosyal medyaya işaret dili eğitim videoları yüklüyoruz.

İşaret dili eğitimleri.JPG
İŞARET DİLİ EĞİTİMLERİ

Hem çocuklarla olan iletişimimizi güçlendirmek hem de DuyGel ailesi olarak herkesin temel işaret dilini bilmesi gerektiğini düşündüğümüz için haftada bir eğitmen eşliğinde işaret dili eğitimi alıyoruz.

FARKINDALIK

Ülkemizde işaret dili ile ilgili yapılan çalışmalar toplumda yeni yeni yer edinmeye başladığından işitme engellilerin iletişim sorunları günümüzde de devam etmektedir. Gündelik hayatlarında en basit ihtiyaçlarını bile anlatırken zorlandıklarını görebiliyoruz. Hayatlarındaki bu zorluğa dikkat çekmek ve işaret dilini temel düzeyde de olsa bilen insanlar yetiştirmek en önemlİ amaçlarımızdan biri. Çektiğimiz eğitim videoları ile ulaştığımız kitleyi genişletiyor, bildiğimiz şeyleri paylaşmaya çalışıyoruz. Ayrıca yapmaya başladığımız masal çevirileri ile işitme engelli çocuklarımıza da ulaşmak istiyoruz. Sosyal medyada çok fazla bulunmayan, erişilmesi zor olan masalları işaret dilinde çeviriyor ve onların çocuklara öğrettiği dersleri işitme engelli çocuklarımıza da aktarmaya çalışıyoruz. Gelecek dönemlerimizde de meslek tanıtımları gibi farklı içerikler hazırlayarak çocuklarımıza yararlı olacak içerikli videolar çekmeye devam edeceğiz.

FOTOĞRAF GALERİMİZ

İLETİŞİM BİLGİLERİ

  • Flickr
  • Instagram
  • YouTube
  • LinkedIn
  • Twitter
  • Facebook
bottom of page