top of page
Kapak 1.jpeg

ENGELSİZ DOSTLUKLAR PROJESİ

TOPLUMSAL DUYARLILIK PROJELERİ

HAKKIMIZDA
Hakkımızda

HAKKIMIZDA

Engelsiz Dostluklar(ENDOST) Projesi 2012 yılında Toplumsal Duyarlılık Projeleri çatısı altında kurulmuş, hedef kitlesi engelliler olan bir sosyal sorumluluk projesidir. Projemizin başlıca amacı zihinsel ve fiziksel engelli arkadaşlarımızı ziyaret etmek ve onlarla aktiviteler yapıp onlara bir şeyler öğretmektir. 

 

Bu aktiviteleri gerçekleştirirken toplumumuzun engellere ve engellilere bakış açısını değiştirmek ve önyargılarını yıkmak sorumluluklarımızdan başlıcasıdır. Ne yazık ki fiziksel ya da zihinsel engelli gözetmeksizin toplumumuzda bir korku ve çekince vardır. Bunun en önemli sebebi yeterli bilgiye sahip olmamak ve bu konuyla ilgili eğitim görmemektir. Bir diğer sebebi ise deneyimsizliktir. Biz düşünüyoruz ki oturduğumuz yerde ne kadar onları anlasak ve onlara maddi destekte bulunsak da, manevi desteğimizin yerini hiçbir şey tutamaz. Onlarla vakit geçirmek, onları tanımak, kişiliklerine hakim olmak ve hatta isimlerini bile öğrenmek bizlere ve toplumumuza duyarlılık merdiveninde bir adım daha attıracaktır. Belki de küçük gibi görünen bu adımın getirilerini hayal bile edemiyoruz. Bu etkinliklerimizi ZİÇEV ve SERÇEV ile  gerçekleştiriyoruz.

Fotoğraf 1
Fotoğraf 2
Fotoğraf 3
Fotoğraf 4
Fotoğraf 5
Fotoğraf 6
Galeri 4.JPG

HEDEF KİTLE

Hedef kitlemiz gittiğimiz ana iki kurumun çocuklarından oluşuyor. Yani çocuklarımız temelde zihinsel ve fiziksel engelli olmak üzere ikiye ayrılıyor. ZİÇEV(Zihinsel Yetersiz Çocukları Koruma ve Yetiştirme Vakfı), ortalama yaşları 30 olup bulundukları kurumda hem eğitim hem de rehabilitasyon gören zihinsel olarak yetersiz çocuklarımızın bulunduğu kurumken SERÇEV(Serebral Palsili Çocuklar Derneği) ise yaş ortalaması daha genç olup serebral palsili çocuklarımızın eğitim ve rehabilitasyon gördüğü kurumumuzdur. Hedef kitlemiz, Angelman Sendromu, Dikkat Eksikliği ve Hiperaktivite, Down Sendromu, Fenilketonüri, Frajil-X Sendromu, Heller Sendromu, Hidrosefali, Hiperleksi, Konuşma Engelliler, Otizm, Prader-Willi Sendromu, Rett Sendromu, Spina Bifida, Williams Sendromu, Serebral Palsi ve geriye kalan tüm Zihinsel ve fiziksel Engellilik durumlarını kapsıyor.

4.882.841

Türkiye'deki

Engelli Birey Sayısı

ETKİNLİKLER

Biz ENDOST olarak etkinliklerimizi iki farklı kurumla gerçekleştiriyoruz. Bu kurumlardan birisi ZİÇEV, diğeri ise SERÇEV. Yaptığımız etkinlikler her iki kurum için farklı amaçlar ve hedeflere sahip. ZİÇEV için etkinliklerimiz daha çok çocuklarımızın el ve göz koordinasyonlarını geliştirirken onlarla güzel ve eğlenceli vakit geçirmeye odaklı. SERÇEV ile etkinliklerimiz daha çok çocuklarımızın yeteneklerini ön plana çıkarıp onlara hedefledikleri konularda bir şeyler katmaya yönelik. Kurumlarımıza her gidişimizde birbirinden farklı malzemeler kullanarak farklı etkinlikler çıkarıyoruz çünkü her bir etkinlik bizim için onların gelişiminde ayrı önemlere ve ayrı hedeflere sahip. Origamiden boyamaya, çizimden müzik aleti yapımına kadar çeşitlilik gösteren bu iç etkinliklerimizin dışında aynı zamanda dış etkinlikler de düzenliyoruz. Dış etkinliklerimiz bowling, müze gezisi, piknik,yürüyüş, Bilkent gezisi ve daha niceleri olmak üzere çeşitlilik gösteriyor. Bunlarda ise amacımız çocuklarımızın bulundukları kurum dışına çıkıp bizimle yeni yerler gezmesi ve onlara farklı deneyimler sunmak.

ENGEL Mİ VAR SEVGİNİN AŞAMADIĞI?

FOTOĞRAF GALERİSİ

İLETİŞİM BİLGİLERİ

  • Flickr
  • Instagram
  • LinkedIn
  • Twitter
  • Facebook
bottom of page