top of page

TOPLUMSAL DUYARLILIK PROJELERİ

GÖNÜLLÜ EĞİTİM PROJELERİ

HAKKIMIZDA

HAKKIMIZDA

Eğitim, belki de dünyadaki sorunları çözebilecek yegâne araç çünkü hayattaki birçok problem kişilerin birbirini anlamaması nedeniyle ortaya çıkmakta. Gönüllü Eğitim Projelerinin amacı; 21. Yüzyılda kaliteli eğitim bulmak giderek zorlaşırken çocuklara, onların hâlinden anlayan gönüllüler aracılığıyla kaliteli eğitim verebilmek. Bünyesi altında “Okul”, “Üniversite Personeline Destek Projesi” ve “29 Harf 1 Gülümseme” adlı üç projeyi barından Gönüllü Eğitim Projeleri aynı zamanda Toplumsal Duyarlılık Projelerinin en eski projelerinden bir tanesi. Okul projesiyle Ankara’nın sosyoekonomik durumu iyi olmayan okullarından birinin öğrencilerine, Üniversite Personeline Destek Projesi kapsamında Bilkent Üniversitesi’nin akademik olmayan personellerinin çocuklarına müfredatlarında yardım edilirken 29 Harf 1 Gülümseme’de Türkçe bilmeyen Türkmen çocuklarına hayatlarını idame ettirmeleri için gerekli olan Türkçe dilini ve okuma yazmayı öğrenmeleri için yardım edilmekte. Öte yandan eğitimin yalnızca müfredat eğitiminden ibaret olmadığının farkında olan Gönüllü Eğitim Projeleri, eğitim kadar kutsal bir amacın yanı sıra her hafta yapılan sosyal etkinlikler ve yapılması planlanan gezilerle çocukların sosyal anlamda da gelişmesine katkıda bulunup hem bilgili hem de sosyal anlamda duyarlı bireyler yetiştirmeyi amaçlamakta. Tüm bunlar göz önüne alındığında Gönüllü Eğitim Projeleri ile geleceğin bir parçası olan çocukları; yeteneklerinin ve ilgi alanlarının farkında, farklılıklara duyarlı, ufukları geniş bireyler olarak yarınlara katmak hedeflenmekte.

badb2849-12cb-4b61-ba90-5de329d62fe6.jpg

OKUL ALT GRUBU

GEP Okul projesi, Ankara’nın sosyoekonomik olarak güçsüz semtlerinden bir okulun 4. sınıf çocuklarıyla yürütülen bir projedir. Proje kapsamında her hafta sonu çocuklar Bilkent Üniversitesi’ne gelmekte ve gönüllü abla ve abileri yardımıyla ders işlemektedir. Bu dersler sayesinde çocukların hem müfredat derslerine katkıda bulunulmakta hem de dil becerilerine katkı sağlanmaktadır. GEP Okul projesinde gerçekleştirilen sosyal aktivitelerle çocukların hem el becerilerinin hem de farklı öğrencilerle ve gönüllülerle tanışarak iletişim becerilerinin geliştirilmesi amaçlanmaktadır.

29 HARF

1 GÜLÜMSEME

29 Harf 1 Gülümseme Projesi, okuma yazmanın artık şart olduğu 21. yüzyılda Türkçebilmeyen Türkmen çocuklarına hayatlarını idame ettirmeleri için en temel şey olan okuma yazmayı öğrenmeyi hedefleyen Gönüllü Eğitim Projesidir. Yıl başında bir öğretmen eşliğinde gönüllülerimize Türkçe öğretmek için nasıl yollar izlemeleri gerektiği anlatıldıktan sonra çocuklarımızın Türkçe seviyelerine göre gerekli olan harfler ve bu harflerin nasıl çıkartılacağı öğretilir. Her etkinlik sonu çocuklara ödevleri verilir ve bir sonraki etkinlikte kontrol edilip bir sonraki seviyeye geçilir.

IMG_7973_edited.jpg

ÜNİVERSİTE PERSONELİ DESTEKLEME ALT GRUBU

Üniversite Personeline Destek Projesi, Bilkent Üniversitesi'nde çalıșan akademik olmayan üniversite personelinin ilkokul, ortaokul ve lisede okuyan çocuklarına okulda ișledikleri müfredatı kapsayan bire bir dersler vermeyi ve eğitim hayatlarına destek olmayı amaçlar. Derslerin yanı sıra gönüllülerimiz ile birlikte tecrübe ettikleri birbirinden farklı sosyal aktivitelerle çocukların becerileri ve vizyonlarının geliştirilmesi hedeflenir.

FOTOĞRAF GALERİMİZ

İLETİŞİM BİLGİLERİ

  • Flickr
  • Instagram
  • Twitter
bottom of page