2_edited.jpg

GÖRME ENGELLİLER EĞİTİM PROJESİ

TOPLUMSAL DUYARLILIK PROJELERİ

HAKKIMIZDA

Küçük ama samimi bir ortamda, bir öğrencinin minik ellerini, oyun hamurundan yapılmış dağların, pamuktan dokunmuş ovaların ve makarnadan oluşturulmuş hücre organellerinin üzerinde gezdirdiğinizi hayal edin. Her yüzeye merakla dokunan minik ellerin günün sonunda elinizi sıkıca tutup “Gitme” dediğini düşünün. Biz, Görme Engelliler Eğitim Projesi (GÖREP) olarak, her hafta pazar günü görme engelli kardeşlerimizin minik ellerinden tutabilmek için sabah erkenden yola çıkıyoruz. Okullarına vardığımızda bizi kapıda karşılayan dostlarımızla el becerilerini, genel kültürlerini ve okul eğitimlerini geliştirmeye yönelik etkinlikler yapıyoruz. 2004’ten beri görme engelli kardeşlerimizin minik ellerinden tutup, “Renklerimiz ortak olsun.” diyoruz.


Siz de gelin, renklerimiz ortak olsun!

 
Fotoğraf 1
Fotoğraf 2
Fotoğraf 3
Fotoğraf 4
Fotoğraf 5
Fotoğraf 6
WhatsApp%20Image%202019-05-05%20at%2022.

HEDEF KİTLEMİZ

Sorunun değil çözümün bir parçası olmak için çalışan GÖREP, görme engelli bireyleri topluma sağlıklı bir biçimde kazandırmayı ve normal bireylerin görme engellilere karşı olan önyargılarını kırmayı hedeflemektedir. Dolayısıyla projemizin hedef kitlesi hem görme engelli bireyler hem de onlar ile etkileşim içinde bulunan engelsiz bireylerdir.

ETKİNLİKLERİMİZ

Eğitim Projesi kapsamında, görme engelli ortaokul öğrencileriyle el becerilerini, genel kültürlerini ve okul eğitimlerini geliştirmeye yönelik etkinlikler yapıyoruz. Hatta sadece okulda etkinlikler yapmakla kalmayıp hep birlikte gezilere de gidiyoruz. Açık hava konserinde şarkılar söyledik, misafirimiz rehber köpek Bella ile çimlerde yuvarlandık, Polonya’ya mektup yazdık, yelkenle Eymir gölüne açıldık, bazen sanat müziği, bazen söyledik, onlarca el işi etkinliği, pizza partileri, poğaçalar, börekler, tatlılar yaptık. Duyarlı Konu Anlatımı Projesi ile görme engelli öğrencilerin erişilebilir kaynak bulamama sorunlarını giderip tüm Türkiye’deki görme engelli öğrenciler için hem Braille yazısı ile yazılmış hem de seslendirilmiş ders notlarını erişilebilir kılmayı amaçlıyoruz.

6.9

75.2

20

FOTOĞRAF GALERİMİZ

İLETİŞİM BİLGİLERİ

  • Flickr
  • Instagram
  • Twitter

Sorunun değil,

çözümün bir parçası...

Toplumsal Duyarlılık Projeleri olarak 15 Hedef Kitle projemiz ile 21 yıldır sorunun değil, çözümün bir parçası olmaya çalışıyoruz.

  • Instagram
  • LinkedIn
  • Twitter
  • Facebook
  • YouTube

TDP

#iyikiTDP

Logolar

TDP 20. Yıl Köyü

© 2020

Toplumsal Duyarlılık Projeleri

Bu websitesi Toplumsal Duyarlılık Projeleri gönüllüleri tarafından yapılmıştır.