top of page
Ara
  • GÖREP

GÖREP I Renklerimiz Ortak Olsun

Görme Engelliler Eğitim Projesi (GÖREP), görme engellilere karşı olan ön yargıları kırmak ve bu konuda duyarlılığı arttırmak adına 2004 yılında kurulmuş bir TDP Projesidir. GÖREP, etkinliklerini haftalık olarak düzenlemektedir. Ayın ilk 3 haftası, Bilkent Üniversitesi’nden hareket eden bir servis ile Mirhat Enç Görme Engelliler Ortaokulu’nu ziyarete giden GÖREP gönüllüleri, öğrenciler ile el becerisi gerektiren ve hayal dünyalarını genişleten etkinlikler yapmaktadır. Etkinlikler bire bir iletişim ve diyalog gerektirmektedir. Bu sebeple hem gönüllü hem de öğrenci yeni bakış açıları kazanır, dünyaya farklı yerlerden bakmayı öğrenir. 4. Haftaya gelindiğinde ise, okul dışında gerçekleşecek bir etkinlik düzenlenir. Bu etkinlik ile görme engelli öğrencinin kısıtlı yaşam alanını genişletmek ve farklı beceriler kazanmasını sağlamak amaçlanır. Bu amaç doğrultusunda çeşitli spor ve gezi etkinlikleri düzenlenir.

Mirhat Enç Görme Engelliler Ortaokulu’ndaki öğrenciler ile yapılan etkinliklerin yanı sıra, Duyarlı Konu Anlatımı Projesi ile Türkiye’nin farklı bölgelerinde bulunan görme engelli öğrencilere de konu anlatımı ve ders notu ulaştırmak amaçlanır. Bu amaç doğrultusunda, GÖREP Youtube kanalında, Bilkent Üniversitesi öğrencileri tarafından seslendirilen konu anlatımlı ders notları paylaşılır. Bunun yanı sıra, sosyal medya hesaplarımız aracılığı ile iletişime geçen görme engelli öğrenci veya velilere, seslendirmiş olduğumuz konu anlatımlı ders notlarını Braille alfabesi ile bir kitapçık haline getirip, kargo yardımı ile göndermek hedeflenmektedir.
GÖREP’in bir diğer projesi ise Engelsiz Çizgi Roman Projesi’dir. Türkiye'deki tek görme engelliler için hazırlanmış çizgi romanı olan Engelsiz Çizgi Roman, kabartma harfler ile hazırlanmış ve özel bir baskı yöntemi ile basılmıştır. Hem görme engelliler hem de görebilen kişiler için iki ayrı şekilde basılacak olan çizgi roman, görme engelli öğrencilerimize ve ailelerine ücretsiz olarak dağıtılmaktadır.
Sosyal medya hesaplarını aktif olarak kullanan GÖREP, her hafta Pazartesi günü Bunları Biliyor Musunuz? köşesinde ilginç bilgiler paylaşmakta ve bazı soru-cevaplar düzenlemektedir.

125 görüntüleme

Son Yazılar

Hepsini Gör
bottom of page