top of page
Ara

Mezun Röportajları Serisi-2, Manevi Evlat Projesi

Merhaba Sevgili Okuyucu 💓

Bugün mezun röportajları serimizde eski gönüllülerimizden Yunus Ölez ile birlikteydik. Manevi Evlat Projesi üzerine çok keyifli bir röportaj gerçekleştirdik ve bu röportajda MEP gönüllüsü olmanın ne ifade ettiğini Yunus'un ağzından dinleyeceğiz. Keyifli okumalar dilerizz 💥💥


· Mep denince aklına ilk ne geliyor? Mep senin için ne ifade ediyor?


MEP benim için aile gibi. Aslında üniversite hayatımın tanımı. Üniversitede sahip olduğum bütün güzel anıların ortak bir paydası. Bunun yanında yaşlılar ve gençler için ortak bir paylaşım alanı bence MEP. Yaşlıların tecrübeleri gençlerin dinamiği tek bir alanda birleşip bence muhteşem bir sohbet havasına dönüşüyor.


· Üniversite hayatında MEP’e gelme motivasyonun ve nedenlerin nelerdi?


Kendi arkadaş çevremin dışında farklı bir çevre ile vakit geçirebilmek benim için çok farklı ve güzel bir tecrübeydi. Orada teyze ve amcalarımızla oynadığım okey oyunu bile, bir arkadaşımla oynadığım okeyden bambaşka oluyordu. Büyüklerimiz için senin arkadaşlığın, anlattıkların, senin onları dinlemen çok değerli. Her hafta huzurevine ilk girdiğimde yaşlıların yüzlerindeki o gülümsemeyi, o mutluluğu görüp ben de güzel bir dostluk paylaştığımı hissediyordum.


· MEP’te en çok özlediğin şey nedir?


Bir teyzemiz tavla oynarken çok hırslanıyordu. Onu yenmeyi, onunla tavla oynamayı gerçekten çok özlüyorum. Sadece oradaki huzurevi sakinleriyle değil MEP’in gönüllü kitlesi ile de çok güzel aktiviteler yapılıyor, çok farklı dostluklar kuruluyor. Hala orada görüştüğüm bir sürü insan var. Hayat boyu kalıcı olacak arkadaşlıklar sağlıyor MEP sana. O ortamı gerçekten çok özlüyorum. Çok keyifli ve özel insanların bulunduğu bir yer, dost seçmek için iyi bir yer MEP.


· Eski bir MEP gönüllüsü olarak -biliyoruz ki gönlün hala MEP’te- yeni gönüllülere ve gönüllü olacaklara neler söylemek istersin?


Doğru bu arada, gönlüm hâlâ MEP’te gerçekten. Çok çok özlüyorum ve onun bir parçası olmayı hala çok isterim. Sanırım bu soruya cevap olarak okul sadece derslerden ibaret değil, derim. Ben 3. sınıfın ilk veya 2. döneminde dahil oldum, baya geç dahil oldum MEP’e ve TDP’ye. Keşke daha erken dahil olsaymışım keşke bir projeye daha gitseymişim, keşke bir hafta bile huzurevini atlamasaymışım, her hafta gitseymişim diyorum şu anda. O ortamı insan bulamıyor, çok zorlanıyor üniversiteden sonra. Hem insanın ruhu temizleniyor ve iyi hissediyor hem çok farklı tecrübeler ediniyor, ayrıca hedef kitle ve arkadaşlarınızla süper bir paylaşım alanına sahip oluyorsunuz. Orada öğrendiğim şeyleri, şu an günde 8 saat çalıştığım işte öğrenemiyorumdur. İşte o kadar fazla şey katmıştır MEP bana.


· Huzurevi ziyaretlerinden gözlemlediğin kadarıyla, yaşlılarla vakit geçirip sohbet etmenin hem gönüllüler için hem yaşlılar için önemi hakında ne düşünüyorsun?


Yaşlıların gerçekten paylaşmaya çok ihtiyaçları var. Oraya gittiğimizde bizi gerçekten torunları gibi görüyorlar, bize o kadar yakın hissediyorlar, bizi o kadar fazla hayatlarına almak istiyorlar. Çünkü böyle paylaşıma gerçekten ihtiyaçları var. Biz olabildiğinde onların bu ihtiyaçlarını karşılamalıyız. Şuan Covid bile varsa mektup yollarak, huzurevleirinin önünden geçerken duvardan el sallayarak, bir şekilde onların bu ihtiyaçlarını karşılamalıyız. Bu onların hayatında bence çok büyük bir öneme sahip. Belki bizim için güzel birkaç saat geçiyor ama onlar bütün haftayı o cumartesi huzurevine gittiğimiz gün için bekliyorlar gibi geliyor bana. Biraz önce de dediğim gibi, her huzurevine gittiğimizde gözlerindeki o parıltıyı insan gerçekten görebiliyor. Bu projenin MEP’in yaşlılar için çok büyük önemi var. Gönüllüler için de beni TDP’de etkileyen şöyle bir şey var. 18-24 yaşları arasında o kadar fazla sayıda gönüllünün, o yaşlarda hayatlarında çok fazla tecrübeye sahip olmasalar bile tamamen kendileri organize olarak, bütçelerini ayarlayarak bir işe imza atmayı başarıyorlar. Beraber bir araya gelip iş paylaşımı yapıp o sorumlulukları gerçekleştirip hem de bu işlerin sonucu olarak hedef kitlelere, sosyal anlamda yardıma ihtiyacı olan çeşit çeşit insana muhteşem etkinlikler yaratıp onların hayatına renk katmayı başarıyorlar. Benim için etkileyici olanı, bunu sadece öğrencilerin yapıyor oluşu: Gerçekten inanılmaz. Bunu başarabilmek de öğrenciye bambaşka bir boyut ve vizyon katıyor. Bu yönden de gönüllüler için çok kıymetli TDP ve MEP, diyebilirim.


#bilkenttdp #iyikiMEP #TDPgönüllüsüolmak #manevievlatprojesi

3 görüntüleme

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör
bottom of page