top of page
Ara

Sokak Lambaları Yeni Dönem Işığına Kavuştu | Sokak Lambası Projesi

Sokak Lambası Projesi olarak bizler, Toplumsal Duyarlılık Projeleri dahilindeki her bir proje gibi beklentisiz bir sevginin ve kocaman bir ailenin parçası olabilmek umuduyla yola çıkıyoruz. Önce, bizim yolumuzu aydınlatan ve bize her an misyonumuzu hatırlatan proje ismimizle birlikte amacımız; hayatlarına ulaşabildiğimiz ve birçoğumuzun aksine sosyoekonomik şanssızlıklar ile dünyaya gözünü açmış 8-10 yaş arası çocuklarımızın, önce tek bir sokağını aydınlatacak sokak lambaları; sonra tüm dünyalarına ışık olacak bir güneş olabilmek. Ve tabii tüm bunları yaparken onlara tarafsız yollar sunmaya, ışığından kör olacakları değil; ilgi, bilgi ve sevgi ile dolacakları fırsatlar yaratan abi-ablaları olmaya çalışıyoruz. Göz açıp kapayıncaya kadar geçen bir yılda, her Pazar sabahı hem eğleniyor hem de bolca birlikte bolca öğreniyor, gelişimimize durmaksızın devam ediyoruz. Ve bize göre haftanın en keyifli zamanlarını da çocuklarımızla yaptığımız etkinliklerde, gezdiğimiz yerlerde geçiriyoruz. Kavuşmaları kıymetli kılan yıl sonunda, ayrılık vakti geldiğinde ise, bütün bir dönemde gezdiğimiz, gördüğümüz, öğrendiğimiz ve elbette yorulduğumuz her bir anı kutlamak için bir şenlik düzenliyor; ebru ile kağıtları süslüyor, ip atlıyor, zorlu parkurlarda yarışıyor, yüzümüzü boyuyor ve sonraki senelerde bize hatıra kalacak olan kumaş boyamamızı yapıyoruz. Günün sonunda kalpten yaptığımız işlerin bizi “gönüllü” olarak adlandırması bizler için en büyük ödül, çocuklarımızın sevgisi en büyük hazinemiz oluyor.


Yeni dönemimizde de her yıl olduğu gibi ilk etkinliğimizde önce çocuklarımızla hayallerimizden umutlarımıza kadar birbirimizi tanıdık. Sonrasında bizler bölümlerimizi anlatırken çocuklarımız da sahip olmak istedikleri meslekleri resimler çizerek gelecek hayallerini bizimle paylaştılar.

İkinci haftamızda Feza Gürsey Bilim Merkezi’nde çocuklarımızla buluşup; hem her gün okulda görüp günlük hayatımızda kullandığımız bilgileri, hem de hiç bilmediğimiz birçok sistemin işleyişini deneyerek öğrendik.Üçüncü etkinliğimiz; geçen dönem bizlerle olan çocuklarımızın da aramızda olduğu, kendi senaryolarımızı yazıp küçük tiyatro gösterileri sergilediğimiz, ekip çalışmasının ve sosyal becerilerimizin sınırlarını zorlayarak geliştiğimiz bir haftaydı.

Çocuklarımızla tanışıp birbirimize alıştıktan sonra, dördüncü haftamızda bir başka dış etkinliğimizi gerçekleştirdik. Gönüllü olarak bizlerin ışık olmaya çalıştığı çocuklarımızla birlikte, en büyük yol göstericimiz olan Mustafa Kemal Atatürk’ü Anıtkabir’de ziyaret ettik. Atatürk’ün ilkelerini ve değerlerini daha iyi kavrarken, onun hayatını öğrenmeye ve yaşamından beslenmeye devam ettik. Son olarak geçtiğimiz hafta çocuklarımızı kendi okullarında ziyaret edip müzik, origami, bilim, genel kültür ve spor gibi çeşitli alanlarda; deneyler, atölye çalışmaları, bilgi yarışmaları ile deneyerek öğrendiğimiz ve çok eğlendiğimiz beşinci haftamızı tamamladık!
19 görüntüleme

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör
bottom of page