top of page
Ara

Yedi Hafta Bir Amaç | Duymazdan Gelme Projesi

Duymazdan Gelme Projesi olarak bizler, işitme engelli çocuklarımızla beraber eğlenirken aynı zamanda onlara yaşadığımız dünyanın farklı yönlerini göstermeyi ve insanların farkındalıklarını arttırmayı amaçlıyoruz. Çocuklarımıza erişebilmek amacıyla öncelikle temel konulara dayalı bir işaret dili eğitim sürecimiz ve eş zamanlı olarak yürüttüğümüz okul etkinliklerimiz oluyor. Ancak şu geçirdiğimiz süreç doğrultusunda şimdilik yalnızca işaret dili eğitimimiz ile kendimizi geliştirme ve farkındalık oluşturma amacını taşıyoruz.


Bu amaçla geçtiğimiz yaz döneminde bir işaret dili eğitimi gerçekleştirdik. Bu eğitimde; eğitmenimiz, mini hocalarımız ve gönüllülerimiz ile birlikte 7 haftalık bir eğitim gerçekleştirdik. Çoktandır bu eğitimlere katılmak isteyip katılamayan veya tekrar yapıp daha iyi öğrenmek isteyen arkadaşlarımızla birlikte mükemmel bir eğitim süreci geçirdik. Alfabe öğreniminden başlayan yolumuz yedi haftanın sonunda bir işitme engelli birey ile temel düzeyde iletişim kurabilecek aşamaya kadar geldi. Kendimizi basitçe ifade edip kendi aramızda muhabbet kurmakla birlikte şarkı çevirileri ile egzersizler yaptık. Bunların yanında tabu ve renk çemberi gibi oyunlarla hem pratik yaptığımız hem de eğlendiğimiz bir eğitim oldu. Bu yaptığımız eğitimlere yeni dönemde de devam etmeyi dört gözle bekliyoruz.


Bu geçirdiğimiz zorlu sürecin negatifliğini bir nebze dahi olsa azaltmanın ve en temel amaçlarımızdan biri olan temel işaret dilini öğrenme bilincini birçok yeni gönüllümüze aktarmanın mutluluğunu yaşıyoruz. Peki, sizler de ailemize katılıp amacımıza ortak olmak ister misiniz?171 görüntüleme

Son Yazılar

Hepsini Gör
bottom of page